W dniach 8-9 listopada 2012 r., odbył się Międzynarodowy wyjazd techniczny Osady ściekowe jako źródło energii. Tematem przewodnim była fermentacja i spalanie osadów, na przykładzie austriackich instalacji obsługujących miasto Linz.
Uczestnicy wyjazd rozpoczęli wizytację od spotkania z przedstawicielami najnowocześniejszego zakładu termicznego przetwarzania odpadów komunalnych i osadów ściekowych w Austrii. Zakład należący do miejskiej spółki LINZ AG został wybudowany w 2011 r. i przetwarza 150 tysięcy ton odpadów komunalnych i 50 000 tysięcy ton odwodnionych osadów ściekowych rocznie. Spalanie odbywa się w piecu fluidalnym, gdzie odpady dostarczane są taśmociągiem z zakładu produkującego RDF oddalonego o ok. 500 m. Instalacja posiada zaawansowaną technologią oczyszczania spalin. Zakład został wybudowany w miejscu starej instalacji ciepłowniczej i obecnie dostarcza energię do 37 000 i ciepło do 17 000 gospodarstw domowych. Koszt inwestycji wyniósł 145 mln euro.
Jednym z punktów wyjazdu było spotkanie z przedstawicielami oraz zwiedzanie, największej w Austrii i jednej z najnowocześniejszych w Europie, biogazowni usytułowanej na terenie oczyszczalni ścieków obsługującej Linz. Oczyszczalnia (950 000 RLM) działa w technologii mechaniczno-biologicznego oczyszczania ścieków komunalnych gdzie osady są przetwarzane w trzech komorach fermentacyjnych o pojemności 10 400 m3 każda, produkując tym samym 4,4 mln m3 gazu rocznie, z czego 25 GWh biometanu. Wytworzony gaz zasila tabor miejski miasta Linz oraz okoliczne gospodarstwa domowe. Przefermentowany i odwodniony osad, transportem samochodowym, trafia do spalarni w Linz.
Dodatkową atrakcja wyjazdu było zwiedzanie miasta Linz, podczas którego była możliwość podziwiania panoramy miasta z wieży zegarowej ratusza miejskiego. Ponadto przewodnik miasta umożliwił, niespotykane dla zwykłych turystów zwiedzanie wieży neogotyckiej katedry, która jest największą i najwyższą w Austrii. Uczestnicy mieli również możliwość zapoznania się z obyczajami i kuchnią Górnej Austrii.