Ekorum

2. Ogólnopolska konferencja
KPGO i WPGO – kluczowe plany w gospodarce odpadami
22-23 marca 2017
Częstochowa

  W myśl obowiązującego prawa, WPGO ma służyć osiągnięciu celów polityki środowiska, a także zorganizowaniu w Polsce zintegrowanej i na miarę potrzeb sieci instalacji gospodarowania odpadami. Podczas konferencji w Częstochowie starano się skonfrontować odpadową rzeczywistość z zapisami zarówno Krajowego, jak i wojewódzkich planów gospodarki odpadami. Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich RP wskazał na wyzwania, jakie stoją przed samorządami w związku z nowymi regulacjami w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. Z kolei Tomasz Styś z Instytutu Sobieskiego wskazywał na zależności wynikające z przyjętego rozporządzenia w sprawie selektywnej zbiórki odpadów i zapisów w uchwalonych planach wojewódzkich. Przeglądu wszystkich zatwierdzonych WPGO w kontekście modernizacji instalacji i planowanych nowych inwestycji w tym zakresie dokonał Andrzej Krzyśków z firmy ProGeo. W tym samym duchu, pytając jednak o wydajność instalacji, wypowiadał się dr inż. Paweł Szyszkowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, prognozując ilość wytwarzanych w Polsce odpadów. Jak się maja sprawozdania gminne do poziomów zapisanych w KPGO wskazywała Anna Kulig-Priebez Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku.
  Drugi dzień konferencji zdominowała tematyka zaskarżania WPGO. Zagadnienia te szeroko poruszyli Anna Specht-Schampera z kancelarii Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy, Maciej Kiełbus z kancelarii Krystian Ziemski & Partners oraz Marek Kundegórski  z firmy Sweco Consulting.
Dopełnieniem wygłoszonych referatów były dwa panele dyskusyjne. Uczestnicy konferencji mieli również możliwość zwiedzenia klasztoru na Jasnej Górze.