Ekorum

Międzynarodowy wyjazd techniczny
Rozbudowa i modernizacja instalacji przekształcania odpadów komunalnych
28-31 sierpnia 2012
Luxemburg

W dniach 28-31 sierpnia 2012 roku grupa polskich delegatów miała okazję odwiedzić jedno z najbogatszych państw świata jakim jest Luxemburg. Uczestnicy dowiedzieli się jak w tamtejszych realiach funkcjonuje system gospodarki odpadami, gdzie przeciętny mieszkaniec produkuje ok. 700 kg odpadów rocznie.
Obecnie poziom zbiórki i odzysku odpadów komunalnych należy do najwyższych w Europie. 46% odpadów (275 kg na mieszkańca) z selektywnej zbiórki poddawana jest recyklingowi. Ilości te wzrastają dzięki rozwojowi sieci centrów recyklingu i wysokiej świadomości społecznej w zakresie sortowania odpadów. Ilości ZSEE, jakie udaje się zebrać rocznie wynoszą 16 kg na osobę, odpadów opakowaniowych 90%, biodegradowalnych odpadów kuchennych 45%. Poziom redukcji odpadów biodegradowalnych trafiających na składowiska założony do roku 2016 udało się osiągnąć już przed 2010.
Luxemburg względem gospodarki odpadami podzielony jest na trzy obszary, w ramach funkcjonowania związków międzygminnych: Sidec (55 gmin, 93 000 mieszkańców), Sidor (36 gmin, 300 000 mieszkańców) i Sigre (25 gmin, 51 000 mieszkańców).
Podczas wyjazdu grupa wizytowała dwa spośród trzech związków, które w sposób efektywny rozbudowały i zmodernizowały zakłady gospodarki odpadami. Związki te mają różne od siebie sposoby unieszkodliwiania odpadów. Gospodarka odpadami w Sidor opiera się w głównej mierze na spalarni odpadów, kilku kompostowniach odpadów zielonych, fermentacji oraz centrach recyklingu. Natomiast w Sidec działa instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania opadów wraz ze składowiskiem balastu i kompostownią odpadów zielonych oraz liczne centra recyklingu.
Poza zdobytą, obszerną wiedzą merytoryczną uczestnicy podziwiali zabytkową zabudowę Luksemburga i szczególnie urokliwego miasteczka Vianden wraz z górującym nad nim średniowiecznym zamkiem.