RIPOK 2013 zgromadził na sali obrad ponad 130 uczestników reprezentujących różne środowiska. Wśród uczestników zjazdu byli zarządzający regionalnymi instalacjami, przedstawiciele samorządów oraz firm branżowych z całego kraju. Obrady zostały podzielone na sesję główną oraz sesje równoległe, podczas których omawiane były aspekty rozbudowy instalacji o część mechaniczną i biologiczną.
Sesję główną pt. „Nowe możliwości i wyzwania stojące przed RIPOK” rozpoczął wykład Anny Pruszczak z Ministerstwa Środowiska, która omówiła kwestię uzyskania efektu ekologicznego przez instalacje oraz rozliczania projektów dofinansowanych w ramach POIiŚ. Wskazała, że „wszystkie projekty realizowane w ramach działania 2.1 POIiŚ zostały ujęte w odpowiednich wojewódzkich planach gospodarki odpadami. Z tego cztery projekty zasygnalizowały ryzyko nieosiągnięcia efektu ekologicznego związanego ze spadkiem liczby ludności – przez to ze zmniejszeniem strumienia odpadów oraz występowaniem instalacji konkurencyjnych w regionie”.
Bogdan Płaneta reprezentujący NFOŚiGW przedstawił m.in. programy, zasady udzielania oraz kryteria wyboru dofinansowania budowy i modernizacji RIPOK przez NFOŚiGW, w ramach programu LIFE+ oraz Programu Operacyjnego 2014-2020.
Dr inż. Piotr Manczarski, jeden z członków komitetu honorowego zjazdu RIPOK 2013, omówił kwestie BAT dla instalacji RIPOK oraz konsekwencje jakie niesie przesunięcie do 2016 roku terminu składowania frakcji o kaloryczności powyżej 6MJ.
Głos podczas głównej sesji zabrali również przedstawiciele różnego typu instalacji regionalnych – przedstawili najważniejsze problemy i wyzwana stojące przed zakładami w najbliższym czasie. Wiesław Pasierbek, Prezes ZGO SA z Bielska-Białej, omówił powyższe kwestie na przykładzie instalacjach typu MBP. Natomiast Krzysztof Krauze, Prezes ZZO Poznań zaprezentował problemy i wyzwania na przykładzie składowiska i kompostowni odpadów zielonych. Zwracał uwagę, że „najważniejszym elementem nowego systemu nie jest instalacja a domownik, który odpowiednio segreguję odpady już u źródła”. Jak zwykle żywiołowe wystąpienie Prezesa Krauze, spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników.
Z kolei Marek Klimek z Sutco-Polska, partner strategiczny zjazdu RIPOK 2013, przedstawił doświadczenia z realizacji zakładu w Bielsku-Białej oraz innych nowoczesnych instalacji wykonanych w ostatnich latach. Sortownia w Bielsku wyposażona jest w 7 optycznych separatów Titech, których zastosowanie miało znaczący wpływ na ekonomikę funkcjonowania zakładu i poziomy odzysku poszczególnych frakcji z dostarczonych odpadów. Szczegóły dot. rozwiązań technologicznych, parametrów separatorów i poziomów odzysku poszczególnych frakcji materiałowych przedstawił Mariusz Rajca z grupy TOMRA Sorting, partner RIPOK 2013.
Kompostowanie dynamiczne w systemie zamkniętym wg nowej technologii BACKHUS LTC, partnera zjazdu, przedstawił Mirosław Kowalski. Zaprezentował wydajność nowego procesu oraz kwestie aktywnego napowietrzania, przez które możne być zapewniona higienizacja i suszenie materiału kompostowego.
Temat kompostowani był kontynuowany również przez Jacka Chrząstka ze spółki STRABAG, który przedstawił charakterystykę procesu LARAN® Dry Digester i doświadczeń w realizacji instalacji fermentacji beztlenowej.
W trakcie zjazdu omówione zostało również jedno z ważniejszych wyzwań stojących przed nowym systemem – integracja wszystkich elementów wokół RIPOK tj. powiązanie między gminą, RIPOK i operatorem, kwestie monitoringu, rozliczaniu strumienia odpadów przy kontroli poziomów, jak i samej sprawozdawczości. Radosław Michalec z PROFEKO, partner zjazdu przekonywał, że „tylko integracja i optymalizacja procesów zagospodarowania sprawi, że nowy system gospodarki odpadami będzie działał”.
Aktualny stan prawny w zakresie RIPOK-ów w Polsce przedstawił prof. dr hab. Zbigniew Bukowski, który omówił zapisy aktów wykonawczych i ich konsekwencje dla zakładów. Ponadto profesor Bukowski odpowiedział na szereg pytań płynących od przedstawicieli zakładów.
Po przerwie obrady zostały podzielone na dwie, równoległe sesje: cześć mechaniczną i biologiczną dot. rozbudowy i modernizacji RIPOK. W sesji mechanicznej Jerzy Starypan, Prezes Beskidu Żywiec, podzielił się doświadczeniami ze swojego regionu nt. uzyskania wymaganych poziomów odzysku surowców i spełnienia wymogów składowania odpadów o kaloryczności poniżej 6 MJ. Przedstawił dynamikę odzysku odpadów komunalnych w ostatnich latach oraz poziomy recyklingu i przygotowania do ponownego użycia, które sięgają w poszczególnych gminach ok. 31%.
Kompleksowy proces przygotowania do realizacji projektu nowoczesnej sortowni odpadów przedstawił Bartosz Wydra. Swój wykład poparł doświadczeniami nabytymi podczas budowy sortowni, która realizowana była przez MPGK w Katowicach. Referat obszernie traktował o problemach i rozwiązaniach jakie towarzyszą realizacji projektu: od uwarunkowań prawnych, poprzez przygotowania dokumentacji, montaż finansowy, ogłoszenie przetargu, po roboty budowlane, rozruch i „dostrojenia” zakładu.
Na zakończenie pierwszego panelu, Prezes Tomasz Zujkiewicz z MT Recykling, partner sesji mechanicznej, zaprezentował technologię umożliwiającą produkcję wysokiej jakości paliw. Okazuje się, że wyseparowane frakcje z sortowni mogą być bazą do przygotowania paliwa RDF.
Drugą sesję – biologiczną – rozpoczął referat prof. dr hab. inż. Andrzeja Jędrczaka. Profesor Jędrczak omówił rozliczanie poziomu ograniczania masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji. Z dużym zainteresowaniem uczestników spotkał się referat Andrzeja Krzyśkowa z ProGEO, który dokonał przeglądu technologii i aktualnego stanu realizacji zakładów stabilizacji beztlenowej odpadów komunalnych w Polsce oraz wybranych instalacji w Europie. Przekonywał, że „konieczne jest dobre przygotowanie wsadu do stabilizacji beztlenowej przez zwiększenie materiału organicznego i eliminację materiałów niepożądanych”, co gwarantuje wysoką efektywność instalacji.
Jedną z omówionych była instalacja planowana przez Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli. Mariusz Piasecki,, Prezes MZK w Stalowej Woli, przedstawił zestawienie wariantów i rozwiązań, które doprowadziły do wyboru technologii fermentacji beztlenowej zapisanej w SIWZ. Prezes ujawnił wartość czterech ofert, które wpłynęły w określonym terminie. Okazało się, że „wartość bloku fermentacji o przepustowości 15 000 Mg/rok wraz z halą i modułem przygotowania wsadu, węzłem kogeneracji w złożonych ofertach mieściła się pomiędzy 24 a 37 mln zł”.
O problemach i doświadczeniach istniejącego już zakładu MBP mówił Marian Kozera, Prezes Radkomu. Przedstawił m.in. proces intensywnego kompostowania odpadów zielonych i biodegradowalnych, który realizowany jest w Radkom. Uczestnicy poznali długą, skomplikowaną oraz kosztowną drogę jaką przeszedł zakład, by już w najbliższym czasie uzyskać certyfikat na polepszacz gleby pozwalający na wprowadzenie do obrotu produktu kompostowania. Zauważył, że w świetle obowiązującego prawa produkt, który powstał w wyniku kompostowania frakcji organicznej wydzielonej mechanicznie z odpadów komunalnych zmieszanych, zachowuje status odpadu – a to niesie za sobą problem z zagospodarowaniem powstałego stabilizatu. Apelował by „wprowadzone zostały odpowiednie regulacje prawne pozwalające na inne wykorzystanie odpadu o kodzie 19 05 03 niż dostępne na daną chwilę np. stosowanie stabilizatu na warstwę przesypową na składowisku”.
Uzupełnieniem zjazdu RIPOK 2013 była wizytacja Zakładu Gospodarki Odpadami S.A. w Bielsku-Białej. Ta instalacja jest uznana za jedną z najnowocześniejszych w Europie. Składa się z sortowni odpadów o przepustowości min. 70 000 Mg/rok w systemie dwuzmianowym oraz kompostowni odpadów biodegradowalnych o możliwościach technicznych na poziomie min. 25 000 Mg/rok. Proces intensywnego kompostowania odpadów prowadzony jest w sposób zautomatyzowany w 11 zamkniętych bioreaktorach.
Dla części uczestników zorganizowany został również wyjazd studyjny pozwalający na zapoznanie się z austriackimi rozwiązaniami w zakresie RIPOK. Goście zjazdu mogli poznać system gospodarki odpadami na przykładzie miasta Linz, gdzie zwiedzili zakład termicznego przekształcania odpadów, zakład produkcji RDF oraz PSZOK.
Partner strategiczny:
|
Partnerzy:
|
Współpraca:
|