W ostatnich latach system gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce przeszedł gruntowną zmianę. U podstaw tych przeobrażeń legło m.in. dostosowanie go do najnowszych trendów i technologii oraz wymogów wynikających z dyrektyw Unii Europejskiej. Jak tego dokonać, rozmawiano podczas 2. Ogólnopolskiej konferencji „Rozbudowa i modernizacja RIPOK”.
W pierwszej części konferencji referat wygłosiła m.in. Mec. Anna Specht-Schampera z Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy. Nawiązując do pierwszego ze wspomnianych tematów, prawniczka podkreśliła na wstępie, że dziś mówi się o in-house w kontekście wyłącznie odbioru odpadów., podczas gdy konsekwencje nowelizowanej ustawy Prawo zamówień publicznych będą dotykały również zagospodarowania odpadów, a także innych dziedzin – utrzymania zieleni, letniego i zimowego oczyszczania miast itd. Jej słowa potwierdził z całą stanowczością Maciej Kiełbus z Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners. – W gminach kalkulatory poszły w ruch i sprawdza się, czy spełnione jest kryterium 90% działalności na rzecz własnej JST – powiedział.
Następnie dr inż. Piotr Manczarski z Politechniki Warszawskiej w obszernym materiale zaprezentował projekt konkluzji BAT dla procesu MBP. Przestrzegł przed wybiórczym czytaniem konkluzji, większość wymagań ogólnych ma bowiem przełożenie na wszystkie instalacje, również MBP.
Chcąc odpowiedzieć na wyzwania zarówno prawne, jak i rynkowe, polskie instalacje służące zagospodarowaniu odpadów muszą się modernizować, rozbudowywać. O konieczności podjęcia inwestycji w tym obszarze mówili kolejno m.in. Marek Klimek z firmy Sutco-Polska, Andrzej Krzyśków z firmy proGeo, Mariusz Piasecki z Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli, Łukasz Kubisz ze spółki AK Nova czy Marian Wojtkowski, prezes Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu.
Drugiego dnia konferencji uczestnicy mogli zwiedzić Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych RUDNO.
Patronat honorowy:
|
Partner strategiczny:
|
Współpraca:
|
Partnerzy główni: |
Partnerzy: |