Ekorum

2. Ogólnopolska konferencja
Sortownie odpadów 2016
21-22 czerwca 2016
Białystok

To już druga edycja konferencji poświęconej tematyce sortowni, organizowana przez EKORUM (poprzednia miała miejsce w roku 2015 w Busku-Zdroju).
Spotkanie uroczyście otworzył Robert Jóźwiak, wiceprezydent Białegostoku. Po kilku słowach wstępu, mikrofon przekazano dr Beacie B. Kłopotek z Ministerstwa Środowiska, która podjęła temat gospodarki odpadami komunalnymi w świetle Krajowego Planu Gospodarki Odpadami 2022. Prawne wątpliwości związane z wprowadzeniem zamówień in-house w gospodarce odpadami próbowała natomiast wyjaśnić Katarzyna Skiba-Kuraszkiewicz z Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy.
Co dziś kryje się pod pojęciem „nowoczesna sortownia odpadów” oraz jakie są możliwości, by takie obiekty stworzyć? Na te pytania odpowiedział w swym wystąpieniu kolejny prelegent – Adam Jurkiewicz z firmy Sutco-Polska. Pewną kontynuacją tego referatu było wystąpienie Michała Stefanowicza, prezesa Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego LECH w Białymstoku. Podjął on temat współdziałania dwóch wcześniej wymienionych instalacji. Z kolei dr inż. Paweł Szyszkowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu starał się przekonać uczestników Konferencji, że wdrożone w gminach systemy selektywnej zbiórki powodują, iż tak naprawdę już nie wytwarzamy odpadów zmieszanych!
Następnie przyszedł czas na wystąpienia wynikające z praktycznych doświadczeń. Katarzyna Wołk-Halicka z Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami Eko-MAZURY podzieliła się problemami eksploatacyjnymi, z jakimi przyszło się zmierzyć Przedsiębiorstwu podczas użytkowania instalacji. Tuż po niej mikrofon przekazano dr Jolancie Kamińskiej-Borak z Celowego Związku Gmin R-XXI. Podjęła ona temat skuteczności separatorów na linii sortowniczej. Te praktyczne rozważania spiął klamrą dr inż. Wojciech Hryb  z Politechniki Śląskiej w referacie pt. „Ocena efektywności sortowania i przygotowania paliwa alternatywnego poprzez separatory”.

   Drugiego dnia konferencji uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia zarówno będącej w fazie rozruchu sortowni odpadów w Białymstoku, jak i działającej w tym mieście od lutego br. spalarni odpadów. Druga grupa skusiła się dodatkowo na – zaproponowany przez organizatora – wyjazd do Kłajpedy. Na Litwie wizytowano również sortownię odpadów oraz zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych.
 

 

Gospodarz:

 

 

Partner strategiczny:

 

Partner główny: